Bieblova 38/2, Hradec Králové

(+420) 777 288 206 info@rokit.cz

Programy pro správce sítí

BackupPC

Profesionální nástroj pro sítové i místní zálohování. Podporuje takové věci jako je šifrování záloh, de-duplikace dat, inkrementální i kompletní zálohování počítačů a serverů s Windows i Linuxem. Ovládání se provádí přes webové rozhraní.

 Alternativa:
 ?
 Domovská stránka:
 http://backuppc.sourceforge.net/
 Publikace: 

Clonezilla

Clonezilla je linuxové LiveCD, které vám umožní zálohovat a později také obnovovat diskové oddíly i celé disky. Zálohu přitom můžete provést na místní nebo vzdálený (síťový) disk. Záloha je přitom otázkou několika „kliknutí“

 Alternativa:
 ?
 Domovská stránka:
 http://clonezilla.org/
 Publikace:   http://www.linuxexpres.cz/praxe/clonezilla-snadne-klonovani-disku-v-praxi

Comodo Antivirus

Antivirový program zdarma. Podporuje on-access-scanner (testování souborů při přístupu). 100% ochrana počítače s MS Windows před malwarem, spywarem, viry a trojany. Program se obtížněji nastavuje, ale při dobrém přednastavení je vysoce úspěšný. Je v češtině a mj. podporuje spouštění programů v tzv. sandboxu („pískoviště“ s chráněným/omezeným přístupem k systému).

 Alternativa:
 NOD32, Kaspersky, Avast!, AVG
 Domovská stránka:
 http://antivirus.comodo.com/
 Publikace: 

GLPI

GLPI je webová aplikace používaná pro sledování zdrojů HW i SW. Program vám pomůže udržet přehled o počítačích, tiskárnách a dalších zařízeních ve vaší síti. Kromě toho také můžete sledovat množství licencí nebo používat GLPI jako systém technické podpory a sledování stavu řešení jednotlivých problémů v počítačové síti.

 Alternativa:
 ?
 Domovská stránka:
 http://www.glpi-project.org/
 Publikace:   http://blog.rokit.cz/2010/10/evidence-vypocetni-technice.html

Motion

Profesionální nástroj pro uchovávání záznamu pořízeného ze síťových či jiných kamer. Program umí rozpoznat pohyb a jakmile k němu dojde, začne zaznamenávat. Podporuje sledování více kamer současně a tak jeho jediným omezením je výkon počítače a rychlost přenosové soustavy (počítačové sítě).

 Alternativa:
 ?
 Domovská stránka:
 http://www.lavrsen.dk/foswiki/bin/view/Motion/WebHome
 Publikace:   http://www.linuxexpres.cz/praxe/motion-zachytte-pohyb

pfSense

pfSense je router postavený na FreeBSD. Vyniká především jednoduchostí instalace, správy a také svojí stabilitou, nenáročností a dostupnými možnostmi.

 Alternativa:
 Firewall, router
 Domovská stránka:
 http://www.pfsense.org/
 Publikace:   

pGina

pGina je autentizační systém, který nahrazuje vestavěné ověřování domény operačního systému Microsoft Windows. pGina vytváří systém pro autentizaci z prakticky jakéhokoli zdroje. Zdrojem autentizace může být např. LDAP, RADIUS, SSH, FTP, SMTP, POP3, a mnoho dalších.

 Alternativa:
 Doména Windows
 Domovská stránka:
 http://www.pgina.org/index.php/Main_Page
 Publikace:   

Proxmox

Hotový virtualizační nástroj, který snadno nainstalujete na počítač a můžete začít virtualizovat své počítače. Na virtualizaci je třeba podpora v jádře vašeho procesoru.

 Alternativa:
 XEN
 Domovská stránka:
 http://www.proxmox.com/
 Publikace:   

repykota

Systém sledování tisku na síťovou tiskárnu. Informace o počtu vytisknutých stránek každého uživatele se ukládají do databáze a jsou vhodná pro pozdější zpracování a případné platby za tisk.

 Alternativa:
 ?
 Domovská stránka:
 http://www.pykota.com/wiki/Repykota
 Publikace:   

SmoothWall Express

SmoothWall vychází z populárního firewallu/routeru IPCop. Vyniká především jednoduchostí instalace, správy a také svojí stabilitou, nenáročností a dostupnými možnostmi. Důraz je kladen především na jednoduchost a rychlost nastavení zařízení.

 Alternativa:
 Firewall, router
 Domovská stránka:
 http://www.smoothwall.org/
 Publikace:   

SystemRescueCd

Záchranné CD pro správce počítačů. CD vám umožní otestovat počítač na výskyt chyb (např. paměť, disk, teplotu, atd.) a přitom provést např. změnu velikosti diskových oddílů, opravu systému souborů a mnohé další.

 Alternativa:
 ?
 Domovská stránka:
 http://www.sysresccd.org/Main_Page
 Publikace:   http://www.linuxexpres.cz/praxe/systemrescuecd-zachranne-cd-plne-uzitecnych-nastroju

WPKG

Systém pro automatické instalace a aktualizace programů v operačním systému Windows. Pomocí tohoto programu budete moci jednoduše instalovat/aktualizovat aplikace na všech počítacích v síti najednou. Systém podporuje vytváření skupin počítačů (např. učebny, kabinety, atd.).

 Alternativa:
 ?
 Domovská stránka:
 http://wpkg.org/
 Publikace:   http://www.linuxexpres.cz/blog/automaticke-instalace